ثبت آی تی | sabtit > اخبار > وبلاگ > چرا ثبت برند و علامت تجاری سرنوشت کسب‌وکار را تغییر می‌دهد؟

چرا ثبت برند و علامت تجاری سرنوشت کسب‌وکار را تغییر می‌دهد؟

  • ارسال شده توسط: shetabi
  • دسته بندی : وبلاگ

حفاظت از برند و علامت تجاری به مانند مدیریت کسب‌وکار مهم و سرونوشت ساز است. اگر به تازگی در میدان کسب‌وکار قدم برداشته‌اید و یا پس از مدتی تلاش و کسب موفقیت درباره اهمیت ثبت برند و خطرات احتمالی ناشی از کپی و تصاحب علامت تجاری چیزهایی شنیده‌اید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

داشتن یک برند معتبر می‌تواند محصولات و خدمات موجود یک شرکت را از رقبا متمایز و به شرکت‌ها کمک کند تا از حمایت‌های قانونی و جنبه‌های ویژه محصول شرکت خود محافظت کنند به عمل آورند.

برند به خریدار کمک می‌کند تا سازنده جنس و کمیت و کیفیت کالا را درک می کند و به این وسیله همواره همان کالایی را می خرد که علامت مورد نظر را دارد.

امروزه با ظهور فعالیت‌های اینترنتی و سهولت در ارائه خدمات مشابه و تبلیغات در فضاهای مجازی، محافظت از کسب‌وکار با ثبت برند و علامت تجاری از اهمیت خاصی برخوردار گشته است و تجار حساسیت زیادی نسبت به حفاظت و صیانت از آن نشان می دهند.

ممکن است با خود بگویید که من مشتریانی دارم که سالهاست من را می‌شناسند و کیفیت کار من با سایرین قابل تشخیص است، چرا باید نگران باشم؟ پاسخ بسیار ساده است. اهمیت ثبت برند تنها در جهت توسعه بازار یا افزایش تعداد مشتریان نیست. یکی از نکات بسیار مهم در ثبت برند، محافظت از کسب‌وکار فعلی شماست.

در مواردی افراد با استفاده از عدم آگاهی کافی دارندگان کسب‌وکارها اقدام به ثبت قانونی نام و علامت تجاری آنها به نام خود می‌کنند. در این حالت دیگر ثبت شرکت، داشتن یک وب سایت یا هر دلیل دیگری برای مراجع قانونی مهم نیست، آن افراد می‌توانند در راستای حفاظت از علامت تجاری خود، هر آنچه در این سالها بدست آورده‌اید، از آنِ خود کنید.

متاسفانه برخی اشخاص حقیقی و حقوقی به اندازه کافی به ثبت برند خود اهمیت نمی‌دهند و همواره در معرض این خطر هستند که روزی مالکیت برند خود را از دست بدهند. در مورد ثبت اختراع و ثبت ایده نیز شرایط همین گونه است و عدم ثبت آنها، شرایط را برای سوءاستفاده‌ کلاهبرداران فراهم می‌کند.

نمی‌خواهیم شما را نگران و مضطرب کنیم اما بسیار دیده‌ایم که افرادی به منظور مطالبه حق خود به مراجع قانونی مراجعه می‌کنند و ادعای مالکیت برند و یا علامت تجاری را دارند که توسط فرد حقیقی و یا حقوقی دیگری مورد استفاده قرار گرفته است. این موضع نمی‌تواند به اثبات برسد و یا درخواست و ادعای فرد شاکی نمی تواند به راحتی مورد قضاوت قرار گرفته و ثابت شود مگر اینکه قبلا این برند به ثبت رسیده باشد.

عدم ثبت برند و علامت تجاری از دو جنبه قابل نقد و بررسی می‌باشد، یک آنکه افراد سود جو چه داخلی و چه خارجی به اهمیت برند و علامت تجاری شما در جامعه پی برده اند و از این رو دانسته و نداسته از این که بردن شما ثبت نشده اقدام به استفاده از برند شما بر روی محصولات خود می‌کنند.

 

ثبت برند و علامت تجاری

اگر برند شما موفق بوده باشد و به دلیل کیفیت و کمیت محصولات خود و منحصر به فرد بودن محصولاتتان توانسته باشد جامعه را تحت تاثیر قرار داده باشد و سیل مشتریان را به سمت شما سرازیر کرده باشد تنها کافی است چند مشتری محصولات بی‌کیفیت و خراب فرد سودجو را به جای محصولات شما خریداری و یا مورد استفاده قرار دهند. تاثیر این حرکت به خوبی مشهود است. مشتری ناراضی خواهد شد و نارضایتی خود را بدون اینکه به شما بازخورد دهد به مشتریان دیگر انتقال خواهد داد و هر مشتری ناراضی ممکن است چندین مشتری دیگر شما را فراری دهد.

بدون شناخت دلیل و علت آن شما بخش اعظمی از بازار و مشتریان خود را از دست داده اید. اگر هم علت را بیابید نمی‌توانید مالکیت خود را بر برند به راحتی اثبات کنید و تا این اتفاق بیافتد شما اعتبار قبلی را نخواهید داشت.

حال اگر پس از ثبت شرکت، برند خود را به ثبت رسانده باشید خیلی زود و در اولین اقدام می‌توانید با مراجعه به مقامات قضایی جلوی این سوء استفاده را گرفته و حتی ضرر و زیان‌های وارد شده به شرکت را هم از فرد متخطی تقاضا نمایید.

چنانچه برند شما بر روی محصولات قاچاق و غیر قانونی استفاده شود، قانون به سراغ شما خواهد آمد و چون برند را ثبت نکرده‌اید اثبات اینکه این کار توسط شما انجام نشده زمان‌بر خواهد بود.

شاید بپرسید این موضوع در صورت ثبت برند بیشتر برای شما مشکل ساز خواهد بود؟ در جواب باید بگویم اینگونه نیست. هر برند و علامت تجاری در زمان ثبت باید در طبقه کالا و خدمات تعیین شده به ثبت برسد. شما به عنوان مالک برند به راحتی طبقه برند خود را اعلام می‌کنید و شرایط استفاده از ان را به نظر دادگاه خواهید رساند و محصولات مشابه را نشان خواهید داد. در نتیجه بسیار راحت می‌توانید اثبات کنید که برند شما برای چه محصولاتی استفاده می‌شود.

در هر دو صورت اثبات اینکه شما مالک برند هستید در زمانی‌که برند خود را به ثبت رسانده باشید باعث خواهد شد که نه تنها از اتهامات احتمالی مبرا شوید بلکه با طرح ادعا و شکایت از فرد سودجو نه تنها در ایران بلکه در هر جای دنیا به راحتی فرد سود جو را متهم و خسارت خود را دریافت و با اگاهی مشتریان خود از این موضوع اعتبار قبلی را مجددا کسب و حتی بر آن بیفزایید.

نویسنده shetabi

دیدگاهتان را بنویسید