ثبت آی تی | sabtit > اخبار > وبلاگ > اخذ اجاره بهره برداری علامت

اخذ اجاره بهره برداری علامت

  • ارسال شده توسط: shetabi
  • دسته بندی : وبلاگ

اجازه بهره برداری‌ علامت را می­‌توان به دیگران تفویض نمود. چنانچه پیش از این برندی را ثبت کرده‌اید و حالا تمایل دارید اجازه‌بهره‌برداری علامت را به دیگری تفویض کنید.

همکاران ما در موسسه ثبت ثمین با ارائه خدمات مشاوره‌ی،اخذ اجازه بهره‌برداری علامت را در کمترین زمان برای شما انجام می‌دهند.

صاحب علامت تجاری می تواند اجازه استفاده از آن را به دیگری بدهد که در بحث ثبت برند به این اقدام اخذ اجازه بهره برداری علامت گفته می‌شود.

در مواردی که صاحب علامت یا قائم مقام قانونی او، استفاده از آن را به دیگری اجازه دهد این اجازه در صورتی معتبر خواهد بود که اجازه نامه مربوط به آن، در ایران به ثبت رسیده باشد.

علامت تجاری

در این صورت،مالک علامت تجاری کماکان مالک آن باقی می‌ماند و فقط موافقت خود را درباره استفاده از علامت تجاری توسط یک یا چند شرکت ثالث اعلام می‌کند.

این کار معمولاَ در مقابل پرداخت حق الامتیاز انجام می‌شود و شامل رضایت مالک علامت تجاری است که در موافقتنامه اجازه بهره برداری قید می‌شود.

 

نکته مهم در هنگام اجازه بهره برداری‌ علامت:

در مجوز بهره برداری همچنین باید صریحاَ به این نکته اشاره شود که آیا اجازه به صورت انحصاری صادر می‌شود یا خیر؟ و نیز این که آیا اجازه گیرنده فعلی حق اعطای اجاره‌های بعدی را دارد یا خیر.

اگر انحصاری یا غیر‌انحصاری بودن بهره برداری از علامت در مجوز ذکر نشود هر مجوز بهره برداری که به ثبت می‌رسد، غیر‌انحصاری تلقی می‌گردد.

قرارداد اجازه بهره برداری از ثبت یا اظهارنامه ثبت علامت باید به طور موثر کنترل اجازه دهنده بر کیفیت و مرغوبیت کالا و ارائه خدمات توسط استفاده کننده را در برداشته باشد.

در غیر این صورت یا در صورتی که کنترل به طور موثر انجام نگیرد، قرارداد اجازه بهره برداری فاقد اعتبار خواهد بود.( ماده 44 قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری).

در بحث اخذ اجازه بهره برداری علامت بایدتوجه داشت که ثبت علامت جمعی یا اظهارنامه آن نمی باشد. ( ماده 45 قانون ) تواند موضوع قرارداد اجازه بهره برداری

 

نویسنده shetabi

دیدگاهتان را بنویسید