ثبت آی تی | sabtit > اخبار > وبلاگ > تغییر مواد اساسنامه شرکت

تغییر مواد اساسنامه شرکت

  • ارسال شده توسط: shetabi
  • دسته بندی : وبلاگ

درخواست تغییر مواد اساسنامه شرکت از آن دست تغییراتی است که بنا به دلایلی نظیر تغییر قوانین تجارت یا تطبیق با تحولات اقتصادی داخل و خارج روی می‌دهد و یا ممکن است به سبب مواردی که موجب تغییرات در وضعیت کسب وکار شما روی داده است، مواد اساسنامه شرکت را تغییر دهید.

کارشناسان ما در موسسه ثبت آی تی با ارائه مشاوره‌های تخصصی و انجام مراحل قانونی تغییر مواد اساسنامه شرکت، به شما کمک می کنند تا دقیق‌تر و سریع‌تر این تغییرات را انجام دهید.

تغییر مواد اساسنامه شرکت در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده شرکت است که می تواند بجز در موارد استثنایی، تقریباَ تمام مواد اساسنامه را تغییر دهد. این تغییر مواد اساسنامه منحصراَ در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است و این مجمع نمی‌تواند صلاحیت خود را به نهادهای دیگر شرکت، مثل هیات مدیره واگذار کند، بجز در مورد تغییر سرمایه شرکت که اگر چه از موارد تغییر اساسنامه است، مجمع عمومی فوق العاده می‌تواند عملی کردن آن را به هیات مدیره واگذار کند.

 

تغییر مواد اساسنامه شرکت

 

مراحل ثبت تغییر مواد اساسنامه شرکت

نکته‌ی حائز اهمیت این است که هر گونه تغییر در مواد اساسنامه باید برای ثبت به مرجع ثبت شرکت‌ها ارسال شود. هیچ گونه تشریفات دیگری، مانند درج مراتب در روزنامه، یا تایید مفاد صورتجلسه و تصدیق صحت مندرجات آن، ضروری نیست. کافی است مدیران شرکت عین صورتجلسه مجمع در مورد تغییر اساسنامه را برای مرجع ثبت شرکت‌ها ارسال کنند و تغییر در اساسنامه را ثبت نمایند.

محدودیت مجمع عمومی در تغییر اساسنامه

اصل اختیار مطلق مجمع عمومی در ایجاد هر گونه تغییر در مواد اساسنامه با استثنائاتی نیز همراه است.
الف)تغییر در حقوق بعضی از سهامداران
ب)تغییرات ممنوع
دو نوع تغییر در اساسنامه ممنوع است و مجمع عمومی نمی‌تواند در مورد آن تصمیم بگیرد: افزایش تعهدات سهامداران و تغییر تابعیت شرکت
ج)تغییراتی که به حقوق فردی سهامداران لطمه وارد می‌کند.

نویسنده shetabi

دیدگاهتان را بنویسید